Holky,
mám na vás několik otázek.
Myly jste si někdy kartáč?
Bylo to pro vás snadné, či obtížné?
Jakou jste k tomu použily metodu?
Troufám si tvrdit, že většina z vás své kartáče nikdy nemyla (kromě tahání dlouhých vlasů, které se v nich zamotaly). A to je velká chyba!
VĚDĚLI JSTE…?
Výzkumníci z Arizony zjistili, že jeden kartáč může být útočištěm pro až 529 bakteriálních kolonií na čtvereční centimetr. To je víc, než umyvadlo, které jich má 424!
Často si ani neuvědomujeme, že kartáč může být významným zdrojem bakterií, které se mohou snadno dostat na naše vlasy a na naši pokožku hlavy, kde mohou způsobovat svědění, tvorbu lupů, mazání, akné, atd. Vlasový kartáč, který se pravidelně nemyje, je tak opravdovou biologickou zbraní.
Odkud se bakterie v kartáčích berou?
Z našeho okolí. Česáním vlasů se do kartáče dostává spousta nečistot jakými jsou zbytky kosmetiky, mrtvé buňky, maz a prach. Ty následně tvoří živnou půdu pro bakterie, které se na kartáč dostávají stejným způsobem. Nejhorším scénářem je ten, kdy kartáč používá více osob. To znamená, že se množství nečistot znásobí a ještě k tomu se smíchají bakteriální flory.
Dává mytí kartáče smysl?
Samozřejmě, že ano. Jedná se o jediný způsob, jak se vyhnout nepříjemným dopadům užívání špinavého kartáče.
Kartáč je nutné čistit pravidelně. Můžete k tomu užívat nejrůznější metody a výběr závisí hlavně na materiálu kartáče a vašich preferencích. Čištění se liší mezi kartáči a štětečky. Např. existuje specifický způsob mytí stylingových štětečků a dřevěných hřebenů.
Proto bych vám ráda představila svůj krátký návod, jak na to.
JAK SI VYČISTIT KARTÁČ NA VLASY?
I když vám může čištění kartáče připadat složité, není tomu tak. Stačí znát typ kartáče a metodu jeho čištění.
Čištění kartáče, hřebene či kartáčku z plastu
Vezměte si párátko či jakýkoliv jiný podobně špičatý předmět a zbavte pomůcku vlasů. Pokud chcete, můžete si zakoupit k tomu určený produkt, který vypadá jako hrábě a který vám pomůže perfektně vyčistit prostory mezi štětinami. Hotovo? Super, to byl první krok! Následně ponořte kartáč do vody s mýdlem (či šamponem nebo čajovou lžičkou sody na pečení s šamponem). Voda musí být teplá. Několik pohybů do stran by mělo stačit k tomu, abyste kartáč zbavili všech nečistot.
Nakonec kartáč usušte (např. papírovými ubrousky či fénem).
Čištění dřevěných kartáčů a hřebenů
Začněte stejně, jako u plastových pomůcek, tzn. zbavte kartáč či hřeben dlouhých vlasů. Následně si připravte teplou vodu s mýdlem (či šamponem/sodou) a zbavte pomůcku všech nečistot. Neponořte přitom kartáč celý, jelikož dřevo pohlcuje vodu a může se poškodit. Následně promyjte a osušte.
Čištění kartáčů s přirozenými štětinami
Tyto pomůcky mohou často dělat problémy. Nejsou tak časté, jak by se mohlo zdát a kromě potřeby mytí je nutné je také udržovat v optimálním stavu. Ano, opravdu! Váš kartáč s přírodními štětinami potřebuje péči. Dostaňte z něj si vlasy za pomoci párátka, hřebenu či jiné pomůcky. Následně štětiny namočte do vody s šamponem. Vyzkoušejte šampon s SLS či SLES, který obsahuje silné detergenty a zajišťuje snazší odstranění nečistot.
Jakmile šampon promyjete, připravte si kondicionér! Stači klasický kondicionér, který užíváte normálně. Šetrný kondicionér pomůže udržovat štětiny měkké. Po několika minutách můžete produkt zbavit šamponu a osušit.
Zkuste si také připravit slabou směs vody s octem a aplikovat jej na štětiny tak, abyste zabili bakterie, které přežily prvotní lázeň.
A to je pro dnešek vše.
Doufám, že vám tento krátký návod pomohl a že ode dneška budou všechny vaše pomůcky v top stavu! 🙂
Mějte se!
Napsat komentář