Příprava vašeho vlastního mýdla sice nějaký ten čas zabere, ale je nesmírně jednoduchá. Nejlepší na tom všem je, že díky tomu, že si mýdlo připravíte sami, přesně víte, jaké složky obsahuje! Ve výsledku se tak alergici efektivně vyhnou alergenům, zatímco milovníci přírodních produktů se konečně obejdou bez tun konzervantů. Jak si mýdlo připravit? Jak zajistit, aby získalo vytouženou vůni a barvu? Jaké v jeho receptuře užívat ingredience? A nakonec, jak jej skladovat? Mám tu pro vás jako inspiraci můj recept na domácí mýdlo
Jak si mýdlo připravit?
Ingredience
- 200 g palmového oleje,
- 185 g destilované a demineralizované vody,
- 100 g řepkového oleje,
- 100 g slunečnicového oleje,
- 100 g olivového oleje,
- 70 g hydroxidu sodného,
- 50 g ricinového oleje.
Tyto ingredience si můžete zakoupit na nejrůznějších e-shopech či v drogeriích.
K přípravě budete dále potřebovat:
- ochranné/latexové rukavice
- zástěru
- velký hrnec
- formičky, nejlépe na jedno použití, které můžete poté vyhodit
- váhu
- větší sluneční brýle či přímo bezpečnostní brýle
- kuchyňský teploměr
- deku/ručník
- folii do kuchyně
- mixér
- nádobu
- dřevěnou lžíci.
Domácí mýdlo krok za krokem
- Připravím si a navážím si všechny ingredience. Přidám vodu do větší sklenice a oleje do jednotlivých nádob či sklenic. Palmový olej přeleju do hrnce a nechám nahřívat do doby, dokud se nerozteče.
- Přidám řepkový, slunečnicový, ricinový a olivový olej k rozpuštěnému palmovému oleji. Pomalu ingredience v míchám. Teplota směsi by měla vyšplhat na 50°C.
- Připravím si směs vody a hydroxidu sodného. Jelikož se jedná o potenciální nebezpečnou ingredienci, je nutné, abyste s ní pracovali opatrně. Nasaďte si rukavice, zástěru a brýle. Pomalu přidávejte sodu do vody a míchejte dřevěnou lžící dokud nebude preparát téměř průhledný.
- Přelijte preprát do směsi olejů a pořádně promíchejte. Teplota obou směsí by měla být 50°C
- Pomalu směs míchejte po dobu 15-30 minut. Poté by měla mít konzistenci hustého bláta.
- Tuto směs následně přelijte do formiček, které přikryjte folií. Nechte den odpočinout.
- Následně mýdla sejměte z formiček. Já sama formičky krájím ostrým nožem, ale vyberte si jakoukoliv metodu preferujete. Mýdlo omotejte papírovou utěrkou a nechte 4 týdny na teplém místě. Po uplynutí tohoto období budete moci mýdlo užívat. Toto čtyřtýdenní období je důležité protože pouze poté nebude mýdlo žíravé. Tento efekt zprvu má díky obsahu hydroxidu sodného. Při manipulaci s mýdlem vždy noste rukavice a držte jej z dosahu dětí.
Domácí mýdla: vůně, barva a kořené
Výběr koření záleží na vás a na vašich preferencích. Můžete si vybrat na bázi čehokoliv, ať už vaší osobnosti, či určitého ročního období. Díky tomu si mýdlo zajistí jedinečný vzhled a jedinečnou vůni. Pro zajištění si specifické barvy můžete přidat trochu sladké papriky (červená) a kurkumy (žlutá) před přelitím do forem. Pro zajištění vhodného aroma přidejte několik kapek vanilkového extraktu a trochu skořice či čaje. Často přidávám také vločky či sušené ovoce. Poté, co mýdlo získá tvar, do něj můžete vyrýt písmena či čísla.
Jak domácí mýdla skladovat?
Já osobně je skladuji v plastové folii na chladném a tmavém místě, co nejdál od topení a oken. Pokud budete produkt vhodně skladovat, vydrží vám rok. Dávejte si ale pozor, protože při nedostatečném skladování rychle přijde o svůj tvar a své vlastnosti.
Připravili jste si někdy své vlastní mýdlo? Pokud ano, jaký byl recept?
Napsat komentář